Kurye Çeşitleri Nelerdir?

  • Yazar: Kurye Rehberi
  • Yayınlanma Tarihi: 20 Aralık 2019
  • Okunma Süresi: 2 Dakika 10 Saniye
  • Kategori: Kurye
Kurye Çeşitleri Nelerdir?

Kurye Çeşitleri Nelerdir?

Kuryelik, yaygın olarak firmaların veya kurumsal yapısı olan şirketlerin kullandığı taşımacılık türüdür.  Son yıllarda farklı alanlara yayılan kuryeler, kargo sektörüne de alternatif olmaya başladı. Artık şahıslar da gönderileri için kurye talep ediyor. Bu sebeple farklı kurye çeşitleri ortaya çıktı. Moto kuryeler en yayın kuryecilik türüdür. Farklı sektörlere hizmet eden kurye türleri de vardır.

Amaçları farklı firmaların veya şahısların kullandığı kurye çeşitleri şunlardır;

Moto kurye: Motosikletli kuryelere kısaca “moto kurye” adı verilir. En yaygın kurye türüdür. Genellikle yoğun trafik yaşanan gün içinde paketlerin hızlı ulaştırılması için kullanılır. Moto kuryeler, trafikten araçların arasından geçerek trafiğe takılmadan ulaşım hizmeti verebildiği için yaygın olarak tercih edilir.

Araçlı kurye: Özellikle uzak mesafelere ulaştırılması gereken gönderiler için tercih edilen kurye türüdür. Diğer kurye çeşitlerine oranla daha hızlı ve uzun mesafelere teslimat sağlayabilir. İl veya ilçeler arası uzun mesafeler için yaygın olarak tercih edilir. Sorunsuz teslimat yapabilen araçlı kuryeleri özellikle büyük firmalar kullanır.

Acil kurye: “Ekspres kurye” olarak da adlandırılan acil kurye, acil olarak herhangi bir yere ulaşması gereken bir ürün, bir evrak veya bir paketi ulaştıran kuryelere denir. Bu kuryeler, ilgili gönderiyi veya paketi mesafeye göre dakikalar içinde hedef adrese ulaştırabilir. Acil kuryeler genellikle araçlı kuryelerdir; ancak acil gönderiler için moto kuryeler de tercih edilebilir.

Eczane kurye: Eczanelere acil ilaç yetiştirmek için kullanılan kuryelerdir. Araçlı veya motosikletli olabilen eczane kuryeler, özellikle ev ve iş yerlerine yakın olmayan eczanelerin ve nöbetçi eczanelerin tercih ettiği kurye türüdür. Eczanelerde tükenen bir ilacın ecza depolarından alınarak eczaneye ulaştırılması; eczanelerden ev veya işyerlerine ilaç götürülmesi gibi hizmetleri vardır. Medikal firmalarından eczanelere medikal ürünler ulaştırmak için de kullanılır.

Yaya kurye: Motosiklet veya araç kullanmadan yaya olarak paket ulaştıran kuryelerdir. Özellikle bankalar müşterilerine kart göndermek için yaya kuryeleri tercih eder. Kısa mesafelerde kullanılan kuryelerdir. Bu kuryeler toplu ulaşım araçlarını kullanır.

Gece kuryesi: Teslimatları gece saatlerinde yapan kuryelerdir. Gündüz iş yoğunluğu veya trafik sebebiyle yetişmeyen paketlerin veya gönderilerin ulaştırılması için kullanılır. Gece saatlerinde daha hızlı ve rahat teslimat yapılabildiği için özellikle gece mesaisi olan iş yerlerinin tercih ettiği kurye türüdür.

Kurye kiralama: Büyük firmaların ve şirketlerin tercih ettiği bir kurye türüdür. Part time kuryelere göre maliyeti daha düşüktür. Kurye kiralama haftalık veya aylık yapılabilir. Bazı şirketler yıllık kurye kiralamaktadır.

Uçak kurye: Ülkeler arası hizmetleri olan firmaların, devletlerin veya holdinglerin kullandığı bir kuryecilik yöntemidir. Teknolojinin gelişmesine paralel olarak ihtiyaçların da çeşitlenmesi sebebiyle ortaya çıkan uçak kurye hizmeti, gönderiler veya paketler kentler veya ülkeler arasında uçakla teslim edilebilir. Oldukça maliyetli bir kurye türüdür.