Kurye Servisleri Nelerdir?

  • Yazar: Kurye Rehberi
  • Yayınlanma Tarihi: 10 Nisan 2020
  • Okunma Süresi:
  • Kategori: Kurye
Kurye Servisleri Nelerdir?
Kurye servisleri, farklı araçlarla teslimat yapan kurye hizmetleri şeklinde tanımlanabilir. Büyükşehirlerde yaygın olarak kullanılan kurye servis hizmetleri, evraklardan farklı ebatlardaki paketlere kadar birçok gönderi için teslimatlardır. Kurye hizmeti, farklı firmaların farklı teslimat taleplerine uygun olarak geliştirilen bir kurye iş modelidir. Peki, kurye servisleri nedir? Kurye servisleri ne işe yarar?

Kurye Servis Nedir?

Kurye servis, farklı özelliklerdeki teslimatlardır. Örneğin; motokurye, vip kurye, kiralık kurye, yaya kurye ve arabalı kurye gibi kurye hizmetleri, yaygın olarak kullanılan kurye servisleri arasında yer alır.

Kurye Servisleri Hangileridir?

Kurye servisleri arasında yaygın olarak kullanılan teslimat hizmetleri şunlardır:

Motokurye

Motorlu kurye olarak da bilinen motokurye, teslimatları motosikletlerle yapan kurye servisidir. Motokurye, Türkiye başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde en yaygın kullanılan kurye hizmetidir. Genellikle evrak ve küçük paketlerin teslimatı için kullanılır. Büyükşehirlerde yoğun trafik olan saatlerde acil gönderiler için sık tercih edilir.

Kiralık Kurye

Sık teslimat ihtiyacı duyan firmaların tercih ettiği kurye servisi arasında bulunan kiralık kurye, ekonomik bir seçenektir. Kurye kiralama hizmetleri, farklı ölçeklerdeki firmaların tercih ettiği bir kurye servisidir.

Arabalı Kurye

Bu kurye servisi, hafif ticari ya da binek araçların kullanıldığı bir teslimat türüdür. Genellikle önemli ve değerli gönderi içeren paketlerin teslimatı için tercih edilir. Şehirler arası teslimatlar için de arabalı kurye servisi kullanılır. Güvenli ve riski düşük bir teslimat hizmetidir.

Yaya Kurye

Kuryelerin yaya olarak teslimat yaptığı bir kurye servisidir. Hafif ve küçük paketler ve evraklar için tercih edilir. Bu serviste kuryeler toplu taşıma araçlarını kullanabilir.

Bisikletli Kurye

Bisikletli kurye, şehir içi kurye servisi için ideal bir teslimat türüdür. Kuryeler, gönderileri genellikle sırt çantalarında taşır. Özellikle şehir içinde yakın bölgelere yapılacak teslimatlar için tercih edilir.

VIP Kurye

Birkaç saat içinde teslimat yapılan kurye servisi olan vip kurye, acil gönderilerin teslimatı için yayın olarak tercih edilir. Vip kurye fiyatları, diğer kurye servislerinden farklı olarak daha maliyetli bir teslimat türüdür. Ekspres kurye olarak da bilinir.

Kurye Servisi Fiyatları

Kurye fiyatları, gönderinin boyutuna, teslim edilecek konuma ve teslimat için seçilen kurye servisine göre değişir. Örneğin; ekspres kurye fiyatları, acil bir teslimat olduğu için daha maliyetlidir. Motokurye fiyatları, nispeten daha uygundur. Kurye servis fiyatları, gönderinin ağırlığına göre de değişebilmektedir. Ayrıca; Şişli kurye, Fatih kurye ve Kadıköy kurye gibi farklı ilçeler arası kurye servisleri de farkı kurye fiyatları ile değerlendirilmektedir.

Şehir İçi Kurye Servisi

Şehir için kurye servisi, farklı sektörlerden firmaların kullandığı bir kurye hizmetidir. Restoran, otel, kafe ve yemek firmaları gibi farklı işletmelerin evrak ve paket gibi gönderileri için kullandığı teslimattır. Şehir için kurye, bireysel olarak da kullanılabilmektedir. Şehir içi kurye fiyatları, kurye servisi türü ve teslimat adresi gibi faktörlere bağlı olarak değişir. Şehir içi kurye hizmeti, özellikle trafiğin yoğun olduğu saatlerde ulaştırılması gereken gönderiler için tercih edilir. Şehir içi kurye servisi hizmeti, genellikle motokurye tarafından verilen bir hizmettir.