Kuryelik Yaparak Para Kazanmak

  • Yazar: Kurye Rehberi
  • Yayınlanma Tarihi: 04 Mayıs 2020
  • Okunma Süresi:
  • Kategori: Kurye
Kuryelik Yaparak Para Kazanmak
Gelişen teknolojisi ve yeni iş modelleri, yeni meslekler ortaya çıkarıyor veya mevcut mesleklere olan ilgiyi artırıyor. Kuryelik, son yıllarda çok talep edilen bir meslektir. Kariyer planını gezerek para kazanmak üzerine yapanlar için kuryelik biçilmiş kaftandır. Son 20 yıl içinde talebi artan kuryelik mesleği, gelecek vaat ediyor.
 
Kuryelik, günümüzde en çok rağbet gören işler arasında yer alıyor. Özellikle koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle kuryelere olan talep iyice arttı. Paket servis ile çalışan iş kollarında kurye talepleri giderek artıyor. Bu sebeple kuryelik yaparak para kazanmak hayal değil! Birçok mesleğe göre ilgi çekici görülen kuryelik, para kazanmak için ideal bir seçim olabilir. Ancak kurye olmanın şartları var. Bunları yerine getirenler kuryelik işi yapabilir. Peki, kuryelik yaparak para kazanmak nasıldır?

Kuryelik Yapmak

Kuryelik yapmak, herkesin harcı değil! Son günlerde revaçta olsa da kuryelik, prensip, sabır, dayanıklılık ve dürüstlük isteyen bir meslektir. Motokurye ya da motorlu kurye, yaya kurye, arabalı kurye gibi birçok kuryelik türü bulunur. Her biri çeşitli sorumluluklar gerektiren kurye türlerinde acil evrakların yetiştirilmesinden acil ilaç servisine, yemek teslimatından iş paketlerine, eşyalardan paralara kadar birçok ürün ve malzeme taşınabilir. Bu sebeple kuryelik yapmak başlı başına bir sorumluluktur.

Kuryelik Mesleği

Kuryelik denince ilk olarak akla motokurye gelir. Motokurye; kafe, restoran, lokanta ve market gibi iş alanlarında yaygın olarak tercih edilen bir meslektir. İllerden ilçelere kadar hemen her yerleşim alanında motokuryelere ihtiyaç duyulur. Bu sebeple popüler meslekler arasında yer alır. Koronavirüs salgını sebebiyle de kuryelik mesleği popülaritesi artmıştır. Karantina uygulanan ülke genelinde kuryelik mesleği daha fazla rağbet görmeye başlamıştır.

Kuryelik Ücretleri

Kuryelik; tehlikeli, meşakkatli ve zorlu bir meslektir. Farklı hava koşullarında çalışmak gerekir. Ayrıca, bir emanet taşındığı için sorumluluk yüklenen bir meslek türüdür. Kuryelik ücretleri, asgari maaş ile başlar. Yapılan işin boyutuna ve çalışılan gün sayısına göre ücretler değişebilir. Günümüzde kuryelik ücretleri genellikle 2 bin lira ila 4 bin lira arasında değişir. Part-time çalışan kuryeler de vardır. Ayrıca, kilometre hesabına göre ücret alan kuryeler de bulunur.
 
Kendi motosikleti ile çalışan kuryeler ile işyerinin motosikleti ya da aracı ile çalışanlar arası kurye ücretleri farklı olabilmektedir. İş yerleri genellikle sabit bir maaş ile kurye istihdam eder. Her iş kolunda olduğu gibi kuryelere de sigorta yaptırılması zorunludur. Özellikle motokuryeler tehlikeli şartlarda çalıştığı için sigortalarının yapılması önem arz etmektedir.

Kuryelik ve Öğrencilik

Kuryelik, öğrenciler içi part-time çalışabilecekleri bir gelir kaynağı olabilir. Hem okuyup hem de para kazanmak isteyen öğrenciler, kuryelik yaparak para kazanmak için işyerlerine başvuru yapmaktadır. Öğrenciler için kuryelik ideal bir ek iştir. Kısa mesafeli adreslere insan gücü ile taşınabilecek ürünlerin kuryeliği için uygundur. Motosiklet kullanabilen öğrenciler, farklı iş kollarında motokurye olarak da çalışabilir. Günde 5 saat kuryelik yapan bir öğrenci, ayda yaklaşık bin lira kuryelik ücreti kazanabilir. Kuryelik ücretleri, öğrencilerin yaptığı kuryeliğin boyutuna ve çalışılan saate göre değişiklik gösterir. Kuryelik yapan öğrencilere sigorta da yapılır.
 

Kuryelik İle Para Kazanmak

Kuryelik ile para kazanmak için ya tam zamanlı ve ya da yarı zamanlı seçenekler vardır. Öğrenciler genelde yarı zamanlı kuryelik tercih eder. Kuryelik, genelde fast food gibi yemek ve gıda endüstrisinin talep ettiği bir meslektir. Bu sektörlerde kurye ücretleri, diğer personelden daha fazladır. Bu sebeple kuryelik, iş koluna bağlı olarak kârlı bir iş olarak kabul edilir. Kuryelik, fast food dükkanları başta olmak üzere ecza depolarından kargo şirketlerine, fabrikalardan atölyelere kadar birçok iş kolunda talep edilen bir meslektir. Bu sebeple kuryelik ile para kazanmak hayal değil!

Kuryelik Yapmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kuryelik yapmak ya da kuryelik yaparak para kazanmak için bazı hususlara dikkat edilmesi gerekir;
• Motokuryelik yapacak kişilerim kuryelik yapabilmesi için motosiklet ehliyeti yani A2 tipi ehliyet sahibi olması gerekir.
• Kuryelik yapılacak firmanın güvenilir olmasına dikkat edilmelidir. Bunun için orada çalışanlardan ya da çevreden bilgi alınmalıdır.
• İş yeri ile anlaşma yaparken sigorta talep edilmelidir. Sigorta yapmak istemeyen firmalardan uzak durulmalıdır.
• Kurye ekipmanları iş yerinden talep edilmelidir. Bu ekipmanların kaliteli olmasına dikkat edilmelidir.
• Kuryelik yaparken trafik kurallarına dikkat edilmelidir. Özellikle motosiklet ile hız kurallarına uyulmalıdır.
• Motokuryelerin kask, dizlik, kask ve eldiven takması zorunludur. Bunun yanında korumalı kurye kıyafeti de temin edilmelidir.
• Kuryenin, taşıdığı eşyanın ya da ürünün bir emanet olduğunun bilincinde olması gerekir.