Motorlu Kurye Olmak

  • Yazar: Kurye Rehberi
  • Yayınlanma Tarihi: 17 Ekim 2020
  • Okunma Süresi: 1 dakika 30 saniye
  • Kategori: Girişimcilik
Motorlu Kurye Olmak

Motorlu Kurye Olmak

 

Özellikle İstanbul gibi büyük ve trafik yönünden yoğunluğun bulunduğu şehirlerde, şehir içinde kargo firmalarına verilmeden bir kargo, paket gönderimi yapmak mümkündür ve aynı zamanda daha hızlı gerçekleşmektedir. Bu nedenle motorlu kuryeler birçok firma ve şirket için önem taşımaktadır. Motorlu kurye için Türkiye’de gerekli olan şey ehliyettir. Öncelikli olarak ehliyet A1 ya da A2 sınıfından ehliyet alınmalıdır. A1 ehliyetin kullanılmasıyla sadece 125cc’lik olan motor kullanılarak kuryelik yapılabilir. Genel olarak birçok firma 125cc’lik motorları kullandırdıkları için bu durum sorun teşkil etmemektedir. Sadece bazı firmalar A2 ehliyet istemektedir.

 

 Kuryelikte İş Bulmak Zor Mudur?

 

 Kurye olarak bir işe girmek kolaydır. Birçok firma, birçok şirket motorlu kurye aramaktadır. Kolaylıkla bu ihtiyaçları olunan firmalara başvuru yapılarak iş bulunabilir. Bir iş yeri bir kuryeyi işe almadan önce kişinin adres bilgisini, ehliyet bilgisini, daha önce iş tecrübesini sorarak öğrenmek ister. Bazı firmalar tecrübeye çok önem verirken bazı firmalar tecrübeyi önemsememektedir. Bazı durumlarda kurumsal firmalar kuryenin lise mezunu ya da üniversite mezunu olmasını isteyebilir fakat bu durum iş yerine göre farklılık göstermektedir. Buna rağmen iş bulmak kolaydır.

 

 Motorlu Kurye Olmak Para Kazandırır Mı?

 

 Motorlu kurye olmak özellikle ekonomik şartların zor olduğu günümüzde ideal bir iş kolu olmaktadır. Özellikle motor sürme deneyimine sahip olan kişiler moto kurye olmayı çok avantajlı bulmaktadır. Fakat moto kurye olmanın da her meslekte olduğu gibi çeşitli zorlukları vardır. Moto kurye olarak çalışmak için ilk olarak motosiklet sahibi olunmalıdır. Motosikletin bakımı, yalıt masrafı, sürücülük için kıyafetler, sağlık sigortası gibi birçok masraf yapılması gerektiğinden kazanç düşmektedir. Firmanın kendisi motosikleti sağladığında elbette kazançtan düşen pay daha az olmaktadır. Fakat kişinin kendine ait olan motosikleti kullanmasının da çeşitli faydaları bulunmaktadır. Çoğunlukla moto kurye olarak çalışan kişiler aylık olarak ortalama 3000 ila 4000 arasında kazanç elde edebilmektedir.

 

 Motorlu Kurye olmanın Riskleri Nelerdir?

 

 Motorlu kuryeler işlerinde yüksek riskler bulunmaktadır. Özellikle trafikte motosiklet kullanıcıları için olması gereken saygı gösterilmemektedir. Çok sayıda motosiklet kazası gerçekleşmektedir. Bunun dışında bazı firmalar kuryelerin kendi kapasitelerinden çok daha fazla saat çalışmaya zorlayabilmektedir.